Jdi na obsah Jdi na menu

O nás

Celé mé dětství doprovázeli "psí přátelé".  Náš taťka měl chovatelskou stanici, zaměřenou na chov müsterlandských ohařů, nejdříve malých müsterlandských ohařů a potom velkých müsterlandských ohařů. Do současnosti cvičí lovecké psy.

Mým dětským snem byla velká zahrada a množství domácích zvířat. Svůj sen jsem si splnila. Chovem psů se zabývám téměř 20 let.

Když mi po čase zůstala jediná fenka zlatého retrívra Sindy, tak jsme s dcerou Eliškou přemýšlely, jaké plemeno si pořídíme. Chtěli jsme fenku většího plemene, aby byla přítulná, vhodná k dětem a hlídala naše obydlí. Volba padla na plemeno PHP. Kontaktovala jsem CHS ze Smrkovického sadu a podle fotky jsme si vybraly fenku Emu. Měla nejtmavší znaky ze všech štěňat a moc se nám líbila. A jméno jí zůstalo i u nás.

Výchovu jsme zvládly doma i na cvičišti, kde byla šikovná. Po upevnění základních povelů jsme začaly jezdit na výstavy. Na výstavách byla hodnocena, jako výborná a dělala nám radost.

Ema je povahově typickým představitelem fenky PHP, miluje svou rodinu, je snášenlivá ke všem domácím mazlíčkům a je velká hlídačka naší zahrady.

Nepohrdne návštěvou domu, ale nejlépe je jí venku. Miluje zimní období.

Ema je zdravá bezproblémová fenka, proto jsme ji uchovnily. Na jaře 2014 jsme založily CHS od Zdíkovské stráně.

Rozhodla jsem se zúročit své zkušenosti s odchovem štěňat. Když se Ema začala hárat, byl přede mnou nelehký úkol - rozhodnout se pro vhodného psa. Z výstav se nám líbil pes Dalton Blatka, ale protože už má relativně hodně potomků, padlo naše rozhodnutí na importovaného psa Nicolase de Joli Jaunter Mgr. Štěpničkové z CHS Valdecké podhradí.

Telefonicky jsme dohodly podmínky a 7. 3. 2014 uskutečnilo spojení Emy a Nicolase.

Po měsíci byla březost potvrzena ultrazvukem a mohly jsme se opravdu těšit na první vrh pod hlavičkou naší CHS od Zdíkovské stráně.

Emu jsme po celou dobu březosti stále sledovaly, velmi nám záleželo na tom, aby vše proběhlo, tak jak má.

9. května se ráno v 7:15 narodil první pejsek Amos, kterého jsme označily fialovou mašličkou. Porodní váha byla 700 g. Po dvou hodinách se narodila fenečka Aysha, kterou jsme označily žlutou mašličkou a vážila 600 g. Jako třetí přišla na svět fenečka Amálka s váhou 550 g označená červenou mašličkou. A jako poslední přišel na svět pejsek Arthur, s váhou 680 g a byl označen zeleně.

V odpoledních hodinách Emu zkontrolovala veterinářka. Pro jistotu aplikovala oxytocin a objednala nás na kontrolní ultrazvuk. Tato informace o ukončení porodu je pro chovatele velmi důležitá. Proto bych tento postup doporučila všem chovatelům. Může se stát, že fena nevytlačí odumřelé plody a mohlo by dojít k vážným zdravotním komplikacím ohrožujícím celý vrh.

Radostně jsme sledovaly rostoucí štěňata, které Eminka samostatně velmi dlouho kojila. Dokrmovat štěňata jsme začaly až v šestém týdnu. Velmi důležité bylo ostříhat štěňátkům drápky, aby nezraňovaly citlivé okolí bradavek. My jsme je stříhaly dokonce dvakrát.

Poprvé byla štěňata ve venkovním výběhu asi v pěti týdnech věku. To už štěně kvalitně termoreguluje. Přesto jsme je chránily před průvanem a přímými slunečními paprsky.

Poslední 4 měsíce byly obrovským citovým zážitkem pro celou rodinu. Naší srdeční záležitostí se od prvních minut stala fenka Aysha, a tak přirozeně vyplynulo po dohodě se všemi členy rodiny, že u nás v CHS od Zdíkovské stráně zůstává. Máme z toho obrovskou radost.

Přejeme si jediné - aby život štěňat z naší CHS byl spokojený a radostný, aby byla zdravá a aby vyrůstaly s majiteli, kteří znají specifika plemen velkých psů a respektují samostatnost a noblesu PHP…

 

314133_276514839032353_4092678_n.jpg

Více fotek zde.